nishikigoi - japán koi

Koikról mindent. Fajták, tartás, tenyésztés...

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Koikról általában

2011.04.11. 08:22 főszatyor

A közönséges ponty (Cyprinus carpio) eredetileg Közép-Európában és Ázsiában volt őshonos. A közönséges pontyot eredetileg Kelet-Ázsiában háziasították, ahol élelmiszer-halként használták fel. Az étkezésre használt ponty tenyésztése először Kínában, majd Japánban kezdődött. Az első színmutációk ezeken a pontyokon jelentek meg, a feljegyzések szerint először Kínába, több mint ezer évvel ezelőtt, ahol szelektív tenyésztés a porosz ponty (Carassius gibelio) kifejlődéséhez vezetett, majd ebből lett az aranyhal.
A koi pontyok az eltérő színű közönséges pontyok kitenyésztett leszármazottai. Megjelenésük Japán tenyésztők több száz éves kitartó, tervszerű munkájának köszönhető.
A koi pontyok tenyésztése 400-600 évvel ezelőtt kezdődött . Az első tenyésztett színes koit Japánban jegyezték fel, 1820-ban, Ojiya városában, Niigata tartományban, Honshu szigetén. A XX. században, számos színes minta jött létre, leginkább a piros-fehér, Kohaku. A világnak nem volt tudomása a színes koikról, egészen 1914-ig, amikor a „Niigata” kiállításon bemutatták Tokióban. Ekkor óriási érdeklődés tört ki a koipontyok iránt szerte Japánban. A koi ponty hobbi szinten tartása végül az egész világon elterjedt. Ma már a legtöbb díszállat kereskedésben megvásárolható jó minőségű hal. Ez Magyarországon is megfigyelhető. Egyre több helyen keresik a jó minőségű, szép koikat.
A közönséges pontynak két alfaja is ismert, az egyik Nyugat-Eurázsia (Cyprinus carpio carpio), a másik a kelet-ázsiai (Cyprinus carpio haematopterus).
Egy új vizsgálat, ami a mitokondriális DNS-t azonosítja, azt mutatja hogy a koi ponty kelet-ázsiai alfaj. Azonban úgy találták, hogy több vérvonalú koiponty is a nyugat-eurázsiai és a kelet-ázsiai fajták kereszteződése által jött létre. Ennek lett a következménye hogy a kizárólag kelet-ázsiai koik mellett megjelenteket kelet-ázsiai és a nyugat-eurázsiai ponty fajták keveredésével új alfajok. Egyik ilyen alfaj a pillangó koi, a másik a "Ghost koi".

Szólj hozzá!

Címkék: általában koi nishikigoi carpio

A bejegyzés trackback címe:

https://nishikigoi.blog.hu/api/trackback/id/tr412816148

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása